Adabiyot muzeyi, Alisher Navoiy nomidagi Davlat adabiyot muzeyi (Toshkent shahri) – madaniy-maʼrifiy va ilmiy muassasa. 1940-yilda Alisher Navoiy tavalludining 500 yilligi munosabati bilan Respublika koʻrgazmasi 174 tariqasida tashkil topgan. 1944 – 68-yillarda Oʻzbekiston Fanlar Akademiyasi Til va adabiyot instituti boʻlimi, 1968 –1978-yillarda Oʻzbekiston Fanlar Akademiyasi Adabiyot muzeyi, 1978 – 1991-yillarda Oʻzbekiston Fanlar Akademiyasi H.S.Sulaymonov nomidagi Qoʻlyozmalar institutining muzey boʻlimi. 1991-yildan Oʻzbekiston Fanlar Akademiyasi Adabiyot muzeyi. Muzey ekspozitsiyasi 40 xonaga joylashgan, 8 boʻlimdan iborat.
Jamlanmasida qariyb 34 ming koʻrgazma bor (1997-yil). Muzeyda oʻzbek adabiyotiga oid asarlar, qoʻlyozma va toshbosma kitoblar, xalq hofizlarining ovoz yozuvlari, naqqoshlik sanʼatiga doir koʻrgazmalar (yogʻochdan ishlangan panjara, A. Fayzullayev, 1968-yil), XX asrga oid sopol buyumlar mavjud. Muzey koʻrgazmalari temuriylar davri ekspozitsiyasi bilan, oʻzbek adabiyoti tarixi ekspozitsiyalari esa Alisher Navoiy ijodidan boshlangan: „Xamsa“ning qoʻlyozma, foto va koʻchirilgan nusxalari, dostonlarga ishlangan miniatyuralar, rasm va bezaklar, shoir hayotiga oid portretlar, haykallar, xarita, kitob, har xil sovgʻa va albomlar, lagan, koʻzachalar bor. Buxorolik 14 qiz tomonidan Navoiy, Farhod va Shirin, Layli va Majnun rasmlari zar bilan to‘qilgan gilam (1968-yil) muzeyga alohida koʻrk bagʻishlaydi. Jomiy xonasiga shoir asarlarining turli davrda ko‘chirilgan nusxalari qoʻyilgan.
Muzeyning boshqa xonasidagi koʻrgazmalari orasida Hofiz, Nizomiy, Firdavsiy, Xusrav Dehlaviylarning bir qancha qoʻlyozmalari bor. Bobur hayoti va ijodiy faoliyati haqidagi koʻrgazmalar ichida „Bobur haykali“ (haykaltarosh A. Grish-chenko, 1968-yil) va ipak bilan to‘qilgan „Bobur portreti“ (chevar F. Saydaliyeva, 1974-yil) alohida oʻrin tutadi. Muzeyda Zebunniso, Turdi, Nodira, Uvaysiy, Mahzuna va boshqalar sheʼrlaridan namunalar, qoʻlyozmalar va asarlariga ishlangan tasvirlar, namunalar bor. Muzeyning hozirgi zamon adabiyotiga bagʻishlangan xonalariga „XX asr oʻzbek adabiyoti“, „Istiqlol davri oʻzbek adabiyoti“ ekspozitsiyalari joylashtirilgan. 200 dan ortiq oʻzbek shoir va yozuvchilari ijodiy yoʻlini yorituvchi koʻrgazmalar qoʻyilgan.

Государственный музей литературы имени Алишера Навои
Государственный музей литературы имени Алишера Навои в городе Ташкент - культурно-просветительское и научное учреждение. Основан в 1940 году в виде Республиканской выставки, организованной в честь 500-летия со дня рождения Алишера Навои.
В 1944–1968 годах музей функционировал как отдел Института языка и литературы Академии наук Узбекистана, в 1968-1978 годах - как Музей литературы Академии наук Узбекистана, в 1978-1991 годах - как музейный отдел Института рукописей имени Х.С. Сулаймонова Академии наук Узбекистана. С 1991 года действует как Государственный музей литературы Академии наук Республики Узбекистан.
Экспозиция музея размещена в 40 залах и включает 8 тематических разделов. В фондах музея (по состоянию на 1997 год) хранится около 34 тысяч экспонатов. Здесь представлены произведения, посвящённые узбекской литературе, рукописные и литографические книги, аудиозаписи народных исполнителей, произведения декоративно-прикладного искусства, включая деревянную резную решётку работы А. Файзуллаева (1968 г.), а также керамические изделия XX века.
Экспозиция, посвящённая эпохе Тимуридов, и раздел истории узбекской литературы начинаются с творчества Алишера Навои. Здесь представлены рукописные, фотографические и факсимильные копии поэмы «Хамса», миниатюры к её произведениям, иллюстрации и декоративные работы, портреты и скульптуры поэта, карты, книги, памятные подарки, альбомы, декоративные блюда и кувшины.
Особое место в музее занимает ковёр, сотканный золотыми нитями четырнадцатью мастерицами из Бухары с изображениями Алишера Навои, Фархада и Ширин, а также Лейли и Меджнуна (1968 год).
В зале, посвящённом Абдурахману Джами, экспонируются рукописные списки его произведений, созданные в разные исторические периоды.
В других залах музея представлены рукописи Хафиза, Низами, Фирдоуси и Хосрова Дехлеви. Среди экспонатов, посвящённых жизни и творчеству Захириддина Мухаммада Бабура, особое место занимают скульптура «Бабур» (скульптор А. Грищенко, 1968 г.) и тканый шёлком «Портрет Бабура» (мастерица Ф. Сайдалиёва, 1974 г.).
В музее также представлены образцы поэзии, рукописи и иллюстрации произведений Зебуниссо, Турды, Нодиры, Увайси, Махзуны и других поэтов.
Залы, посвящённые современной литературе, включают экспозиции «Узбекская литература XX века» и «Узбекская литература периода независимости». Здесь размещены выставки, рассказывающие о творческом пути более 200 узбекских поэтов и писателей.
Часы работы: ежедневно с 08:00 до 00:00
Адрес: Республика Узбекистан, 100011, г. Ташкент, Шайхантахурский район, проспект Навои, 69. Государственный музей литературы имени Алишера Навои