“Samarqand” davlat muzey-qo‘riqxonasi
Xalqimizning boy madaniy merosini, uning insoniyat tarixidagi rolini haqqoniy yoritish, siyosiy, ijtimoiy, iqtisodiy, madaniy va boshqa sohalarda mamlakatda erishilgan yutuqlarni keng targ‘ib etishga qaratilgan muzey-qo‘riqxonaning ekspozitsiyalarini tashkil etish;
Xalqimizning madaniy boyligi hisoblangan muzey-qo‘riqxonaning ashyolari va muzey-qo‘riqxonaning kolleksiyalarini avaylab-asrash, o‘rganish, boyitib borish, mamlakat fuqarolariga namoyish etish, dunyo jamoatchiligiga tanitish va targ‘ib etish, noyob eksponatlar orqali fuqarolarda, ayniqsa yosh avlodda milliy va umuminsoniy qadriyatlar, bebaxo tarixiy va madaniy merosga hurmat, g‘urur va iftixor, Vatanga sadoqat va muhabbat tuyg'ularini tarbiyalash va kuchaytirishdan iborat.
Muzeyning vazifasi quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
• Muzey-qo‘riqxonaning ashyolari va muzey kolleksiyalarini ilmiy tadqiq qilish ishlarini kuchaytirish va uning natijalarini e’lon qilib borish;
• Muzey-qo‘riqxonaning ekspozitsiyalarini tashkil etishda Zamonaviy axborot texnologiyalaridan keng foydalanish;
• Muzeyshunoslikning dolzarb masalalariga oid ilmiy-amaliy anjumanlar o'tkazish va ilg‘or ish tajribalarini ommalashtirish;
• Chet el muzey-qo‘riqxonalari bilan ko‘rgazmalar tashkil yetish, manfaatli hamkorlik aloqalarini mustahkamlash;
• Muzey-qo‘riqxona qoshida olim va mutaxassislarni jalb etgan holda ilmiy-badiiy kengash tuzish;
• Muzey-qo‘riqxona fondini boyitish maqsadida mavzuli ekspeditsiyalar tashkil etish;
• Jahon muzeyshunosligi tajribasini qo‘llash uchun zarur shart-sharoitlar yaratish va boshqalar.
O‘zbekiston madaniyati tarixi davlat muzeyining shakllanish tarixi 1874-yillarga borib taqaladi. Samarqand shahri 1868-yilda Rossiya imperiyasi tomonidan zabt etilganidan keyin Samarqand general-gubernatorligining kanselyariyasida shakllantirilgan keyinchalik 1896-yilning 21-iyul kuni muzey sifatida rasman ochilgan. Dastlab muzey Avliyo Georgiy ibodatxonasida faoliyat yurita boshlagan bo‘lsa, o‘tgan asrning boshlarida muzey va o‘quv zali uchun yangi bino (hozirgi bolalar axborot resurs markazi binosi) qurilib, foydalanishga topshiriladi. 1923-yildan boshlab muzey savdogar Abram Kalontarov tomonidan qurdirilgan binoda faoliyat yurita boshlaydi. XX asrning 70-yillaridan boshlab, Registon (hozirgi Islom Karimov) ko‘chasi 1-uyda joylashgan binoda o‘z faoliyatini davom ettiradi. 2009-yilda muzey Samarqand shahridagi Mirzo Ulug‘bek ko‘chasi 148-uy manzilida joylashgan moslashtirilgan binoga ko‘chirildi. Muzey-qoʻriqxona fondida 235 000 mingdan ortiq eksponatlar mavjud. 2013-yildan boshlab ushbu binoda muzey ekspozitsiyalari namoyish etilib kelinmoqda.
Sirg‘a
Halqa shaklidagi sirg‘a bo‘lib, uning bir uchida oval kengaygan qismi (rastrub) mavjud. Rastrub chetida skvoznoy (teshib o‘tilgan) teshik bo‘lib, unga halqa shaklidagi sirg‘aning boshqa ingichkalashgan uchi kiritiladi. Halqa notekis oval shaklga ega. Rastrub chetlari notekis bo‘lib, ayrim joylari biroz sinib ketgan. Miloddan avvalgi X asr. Samarqand viloyati, Muminobod qishlog‘idagi qabrdan topilgan. 1967-yil 25-fevraldagi hujjat: A. Asqarov, O‘zbekiston FA Arxeologiya instituti, Samarqand shahri, hadya.
Zakariyo Qazviniy. “Ajoyib ul-maxluqot”
Asar geografiya, biologiya, tabiatshunoslik ilmiga mansub bo‘lib, unda hayvonot va nabotot olamidagi maxluqot va o‘simliklar zikr etigan. Har birining yashash sharoiti, jamiyatdagi o‘rni, foyda va zarari shifolik xususiyati bayon etilgan. Sahifalar rangli tasvirlar bilan bezalgan.
Rim. Imperator Flatsilla (+388). Imperatritsa byusti o‘ng tomonga qaragan. Yozuv (legenda): tik turgan ayol siymosi (Sog‘liq). Chiziq ostida yozuv mavjud. Buyumning umumiy tavsifiga mos keladi.
Inventar og‘irligi — 4,91 g.
Mavjud og‘irligi — 4,89 g.
Umaviylar — Sharqiy xalifalik. Abdulmalik (Valiyd I davri), hijriy 86 – 96-yillar / milodiy 705–715-yillar. Dirham, 2,92 g. Vasit shahrida zarb qilingan. Arabcha yozuvlar mavjud.
Rim imperiyasi. Gonoriy (393–423). Imperator byusti diadema va plashda, o‘ng tomonga qaragan. Yozuv (legenda): G‘alaba jangchini gulchambar bilan taqdirlamoqda.
Buxorxudot, xalifa al-Mahdiy nomidan, hijriy 158–169-yillar / milodiy 775–785-yillar.
AV: Varaxran V ga o‘xshash byust, tojda, o‘ng tomonga qaragan. Yelka chizig‘i ostida uchta nol belgisi bor. Devordan bog‘ich (tasmaning) uchi ko‘tarilib chiqib turibdi. RV: Olovli altar, uning fonida o‘ng tomonga qaragan byust tasvirlangan. Ikki tomonda qo‘llarida qilich tutgan soqchilar, yuzlari olov tomonga qaratilgan. Aylana cheti (obodok) urilib ketgan, yozuvlar yo‘q.
Oltin O‘rda — Jo‘jilar sulolasi. Jonibek xon. Hijriy 741–756-yillar / milodiy 1341–1355-yillar. Dirham. Saroy al-Jadid shahrida zarb qilingan, hijriy 748-yil / milodiy 1348-yil. Arab yozuvida bitik: «Adolatli sulton (4 ta panjara belgisi). Jonibek xon».
Kesilgan aylana obodok ichiga joylashtirilgan bezakli olti burchak shaklida, aylana bo‘ylab (segmentda) arab yozuvidagi bitiklar mavjud.
Vaqfnoma — Buxorolik Bohovoddinning mulkiga oid hujjat. Hujriy 1105-yil rabiy us-soniy oyida (1693-yil) qalin, yaltiroq qog‘ozga yirik va chiroyli nastaʼliq xatida siyoh va oltin bilan yozilgan hamda yupqa oq mitqal — xosa matosiga yopishtirilgan. Saqlash uchun klapani mavjud, o‘simliksimon naqshlar bilan bezatilgan to‘rtburchak sarlavhaga ega. 95 ta shaxsiy muhr bosilgan (qozilar, muftiylar va boshqalar). Matn oltin hoshiyaga olingan. Klapan uzunligi (teri) — 28 sm. Materiali — qog‘oz. Saqlanish holati: boshlang‘ich sarlavha qismidan ko‘ndalang yoriq, namlikdan qolgan dog‘lar, yirtilishlar, matoga yopishtirilgan, suv izlari mavjud.
Nizomiy Ganjaviy “Xamsa”si.
Muallifi mashhur ozarbayjon shoiri. Dostonlar sahifada to‘rt ustun holida joylashtirilgan, chiroyli nastaʼliq xatida ko‘chirilgan bo‘lib, quyidagi tartibda berilgan:
1. “Xusrav va Shirin” (Xusrav va Shirin) — 9a–73a varaqlar. Matn oltin va rangli chiziqlardan iborat ramkalar ichida to‘rt ustunda joylashtirilgan. Sarlavhalar oltin bilan bezatilgan lavhalarda yozilgan (jami lavhalar soni — 103).
Matn “Raftani Shirin va chashma va dar ob nishastan” (“Shirinning buloq oldiga borishi va suvga tushishi”) bobidan boshlanib, “Daridani Xusrav nomayi Hazrati Rasulro” (“Xusravning Payg‘ambar maktubini yirtgani haqida”) bob bilan yakunlanadi.
Kitob matnining boshi va oxiri 3 ta miniatyura bilan bezatilgan:
1. Shirinning sayrdan qaytishi (17a-varaq);
2. Xusravning cho‘milayotgan Shirinni kuzatishi (23a-varaq);
3. Mehmondorchilik paytida Shopur (Xusravning xizmatkori) Shirinni Xusrav haqida xabardor qilishi (35a-varaq).
Kitobda jami 10 ta miniatyura, 4 ta frontispis va 315 ta bezakli lavha mavjud. Muqovasi yemirilgan (tarqab ketgan holatda).
Qrim Xonligi, Giraylar. Mengli Giray, hijriy 873–921-yillar / milodiy 1468–1515-yillar. Zarb qilingan joy — ehtimol Kırk. Arab yozuvida bitik: «Mengli Giray, Xadji-Giray xon o‘g‘li». Obodok kesilgan. Nuqtali doirada Kireyev tamg‘asi (legenda qoldiqlari). Doira atrofida chetdan o‘qilganda (legenda qoldiqlari). Zarb hijriy 882-yilda. Obodok chiziqli.
Qo‘qon xonligi. Muhammad-Xudoyor (birinchi davri). Hijriy 1266-yil, tenge, Qo‘qonda zarb qilingan. Bezatilgan obodok ichida Arab yozuvida bitik: «Xon 1266 Muhammad-Xudoyor Sayyid». Ikki chiziqli kvadrat ichiga joylashtirilgan, ustma-ust qo‘yilgan boshqa kvadrat ichida Arab yozuvida bitik: «Qo‘qonning 12-go‘zal, zarb 66».

Государственный музей-заповедник „Самарканд“
Цели музея заключаются в комплексном и объективном представлении богатого культурно-исторического наследия народа, раскрытии его значимости в истории человечества, а также в создании музейных экспозиций, направленных на популяризацию достижений страны в политической, социальной, экономической и культурной сферах.
Важнейшей целью музея является сохранение, изучение и систематическое пополнение музейных фондов, их широкое представление отечественной и зарубежной аудитории, а также формирование у посетителей, прежде всего у молодого поколения, уважительного отношения к национальным и общечеловеческим ценностям, уникальному историко-культурному наследию, чувства гордости за прошлое, патриотизма и осознанной любви к Родине.
К основным задачам музея относятся:
- Усиление научно-исследовательской работы по изучению музейных предметов и коллекций музея-заповедника и регулярная публикация её результатов;
- Широкое использование современных информационных технологий при формировании музейных экспозиций;
- Организация научно-практических конференций по актуальным вопросам музееведения и распространение передового опыта;
- Проведение совместных выставок с зарубежными музеями-заповедниками и укрепление взаимовыгодных партнёрских связей;
- Создание при музее-заповеднике научно-художественного совета с привлечением учёных и специалистов;
- Организация тематических экспедиций с целью пополнения фондов музея-заповедника; создание необходимых условий для внедрения передового опыта мировой музейной практики и другие направления деятельности.
История
История формирования Государственного музея истории культуры Узбекистана восходит к 1874 году. После завоевания Самарканда Российской империей в 1868 году при канцелярии Самаркандского генерал-губернаторства была сформирована коллекция, которая 21 июля 1896 года была официально открыта как музей.
Первоначально музей располагался в здании храма Святого Георгия. В начале XX века для музея и читального зала было построено специальное здание (ныне здание Детского информационно-ресурсного центра). С 1923 года музей функционировал в здании, построенном самаркандским купцом Абрамом Калонтаровым. С 1970-х годов музей продолжил деятельность в здании по адресу: улица Регистан (ныне улица Ислама Каримова), дом 1.
В 2009 году музей был переведён в приспособленное здание по адресу: улица Мирзо Улугбека, дом 148, город Самарканд. В фондах музея-заповедника хранится более 235 000 экспонатов. С 2013 года в данном здании действуют постоянные музейные экспозиции.
Экспонаты и артефакты
Серьга.
Серьга кольцевой формы, один конец которой имеет овально расширенную часть (раструб). По краю раструба имеется сквозное отверстие, в которое вставляется зауженный конец кольца. Форма кольца — неровно-овальная. Края раструба неоднородны, местами наблюдаются незначительные повреждения. Датируется X веком до н. э. Найдена в погребении в селе Муминобод Самаркандской области. Передана в музей 25 февраля 1967 года А. Аскаровым, Институт археологии АН Узбекистана, г. Самарканд.
Закария Казвини. «Аджоиб ал-махлукот».
Произведение относится к области географии, биологии и естествознания. В нём описаны представители животного и растительного мира, их среда обитания, роль в обществе, польза и вред, а также лечебные свойства. Рукопись украшена цветными иллюстрациями.
Римская империя. Император Флацилла (+388).
Бюст императрицы, обращённый вправо. В легенде изображена стоящая женская фигура (Салюс — Здоровье). Под изображением имеется надпись. Инвентарный вес — 4,91 г, фактический вес — 4,89 г.
Омейяды — Восточный халифат.
Абд аль-Малик (период правления Валида I), 86–96 гг. хиджры / 705–715 гг. н. э. Дирхам весом 2,92 г, чеканен в городе Васит. Имеются арабские надписи.
Римская империя. Гонорий (393–423).
Бюст императора в диадеме и плаще, обращённый вправо. В легенде изображена богиня Победы, венчающая воина лавровым венком.
Бухархудат. От имени халифа аль-Махди.
158–169 гг. хиджры / 775–785 гг. н. э.
Аверс: бюст, сходный с изображением Варахрана V, в короне, обращённый вправо; под линией плеч — три нулевых знака.
Реверс: огненный алтарь с изображением бюста на фоне; по сторонам — стражи с мечами. Краевая часть повреждена, надписи отсутствуют.
Золотая Орда — династия Джучидов. Джанибек-хан.
741–756 гг. хиджры / 1341–1355 гг. н. э. Дирхам, чеканен в Сарай аль-Джадиде в 748 г. хиджры (1348 г.). Арабская надпись: «Справедливый султан… Джанибек-хан». Композиция выполнена в виде декоративного шестиугольника.
Вакфная грамота.
Документ, относящийся к имуществу бухарца Боховаддина. Составлен в 1105 г. хиджры (1693 г.) на плотной глянцевой бумаге, написан крупным изящным почерком настаʼлик чернилами и золотом, наклеен на тонкую хлопчатобумажную ткань. Украшен растительным орнаментом, содержит 95 личных печатей. Состояние сохранности: имеются трещины, пятна от влаги и следы износа.
Низами Гянджеви. «Хамса».
Рукописный сборник поэм знаменитого азербайджанского поэта. Текст размещён в четыре колонки, переписан изящным почерком настаʼлик.
«Хосров и Ширин» — листы 9а–73а. Текст размещён в четырёх колонках и заключён в декоративные рамки, выполненные золотыми и цветными линиями. Заголовки оформлены в виде изящных панно, украшенных золотом (общее количество панно — 103).
Произведение начинается главой «Рафтани Ширин ва чашма ва дар об нишастан» («Поход Ширин к источнику и её купание») и завершается главой «Даридани Хосров номаи ҳазрати Расулро» («О разрыве Хосровом письма Пророка»).
Начало и завершение текста книги украшены тремя миниатюрами:
– возвращение Ширин с прогулки (лист 17а);
– наблюдение Хосрова за купающейся Ширин (лист 23а);
– сцена, в которой Шапур (слуга Хосрова) во время пира сообщает Ширин о Хосрове (лист 35а).
Всего в рукописи насчитывается 10 миниатюр, 4 фронтисписа и 315 декоративных панно. Переплёт утрачен и сохранился в разрушенном, разрозненном состоянии.
Крымское ханство, династия Гиреев. Менгли Гирей.
873–921 гг. хиджры / 1468–1515 гг. н. э. Чеканка предположительно в Кырк. Надпись: «Менгли Гирей, сын Хаджи-Гирей-хана». Монета чеканена в 882 г. хиджры.