Italiyaning Ka-Foskari universitetida “O‘zbekiston burchagi” ochildi
2025-yil aprel oyida Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti tashabbusi bilan Italiyaning Venetsiya shahrida joylashgan Ka-Foskari universitetida “O‘zbekiston burchagi” tashkil etildi. Ushbu burchakda o‘zbek madaniyati, adabiyoti, tarixi va zamonaviy taraqqiyotiga oid kitoblar hamda milliy suvenirlar namoyish etilib, O‘zbekistonning boy madaniy merosini Italiya ilmiy jamoatchiligi orasida keng targ‘ib etishga xizmat qilmoqda.
Ochilish marosimida ToshDO‘TAU ilmiy ishlar, innovatsiyalar va xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektori, professor Nozliya Normurodova ishtirok etdi. Uning ta’kidlashicha, mazkur burchak ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi do‘stona hamkorlik ramzi bo‘lib, yosh avlodni ilm-fan, ta’lim va madaniyat orqali yaqinlashtirishga xizmat qiladi.
Mazkur tashabbus Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti hamda Ka-Foskari universiteti o‘rtasida ilgari boshlangan Erasmus+ dasturi doirasidagi hamkorlik loyihalarining mantiqiy davomi hisoblanadi. Ushbu hamkorlik ilmiy-tadqiqot faoliyatini samarali yo‘lga qo‘yish, innovatsion texnologiyalarni ilmiy izlanishlarga tatbiq etish hamda professor-o‘qituvchilar va talabalar o‘rtasida akademik almashinuvni rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Shuningdek, taniqli italiyalik turkolog olima Elizabet Raganinining uzoq yillik hamkorligi alohida e’tiborga loyiq. U bir necha bor Toshkentga tashrif buyurib, turkologiya va Yevropada mazkur sohaning taraqqiyoti bo‘yicha qator ma’ruzalar o‘qigan.
Yangi ochilgan “O‘zbekiston burchagi” nafaqat o‘zbek tilini va madaniyatini xorijiy talabalarga yaqindan tanitish, balki O‘zbekistonning oliy ta’lim tizimini jahon ilmiy maydoniga integratsiya qilish, xalqaro miqyosda o‘zbek tilining nufuzini oshirish va madaniy-diplomatik aloqalarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.
ToshDO'TAU huzuridagi "O'zbek maktabi" o'qituvchisi Durdona Ermatova ushbu burchakda Ka-Foskari universiteti Osiyo va Shimoliy Afrika tadqiqotlari bo‘limi talabalari uchun o‘zbek tili va madaniyatiga bag‘ishlangan amaliy mashg‘ulotlar o'tkazdi. U bir oy davomida universitetda o‘zbek tilidan muntazam dars mashg‘ulotlarini olib bordi. Mashg‘ulotlarda o‘zbek tilining fonetika va grammatika xususiyatlari, leksik boyligi, shuningdek, o‘zbek xalqining boy madaniyati va tarixiga oid bilimlar zamonaviy pedagogik usullar asosida yetkazildi.

В Университете Ка’ Фоскари открыт «Уголок Узбекистана»
В апреле 2025 года по инициативе Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои в Университете Ка’ Фоскари (г. Венеция, Италия) был открыт «Уголок Узбекистана». В экспозиции представлены книги, посвящённые культуре, литературе, истории и современному развитию Узбекистана, а также национальные сувениры, отражающие богатое культурное наследие страны. Новый культурно-образовательный формат призван способствовать популяризации Узбекистана в среде итальянского академического сообщества.
В церемонии открытия приняла участие проректор по научной работе, инновациям и международному сотрудничеству Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы, профессор Нозлия Нормуродова. В своём выступлении она отметила, что «Уголок Узбекистана» является символом дружественного и поступательного сотрудничества между двумя университетами, а также важным инструментом сближения молодёжи через науку, образование и культуру.
Данная инициатива стала логическим продолжением сотрудничества между Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы и Университетом Ка’ Фоскари, ранее начатого в рамках программ Erasmus+. Совместные проекты нацелены на развитие научно-исследовательской деятельности, внедрение инновационных технологий в академические исследования, а также расширение академической мобильности преподавателей и студентов.
Особо следует отметить многолетнее сотрудничество с известным итальянским тюркологом, профессором Элизабеттой Раганини, которая неоднократно посещала Ташкент и выступала с лекциями, посвящёнными тюркологии и развитию данной научной области в Европе.
Открытие «Уголка Узбекистана» стало важным шагом не только в деле популяризации узбекского языка и культуры среди иностранных студентов, но и в интеграции системы высшего образования Узбекистана в мировое научное пространство, повышении международного авторитета узбекского языка и укреплении культурно-дипломатических связей.
В рамках деятельности «Уголка Узбекистана» преподаватель «Узбекской школы» при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы Дурдона Эрматова провела практические занятия по узбекскому языку и культуре для студентов факультета азиатских и североафриканских исследований Университета Ка’ Фоскари. В течение месяца она вела регулярные занятия по узбекскому языку, в ходе которых обучающимся были представлены фонетические и грамматические особенности языка, его богатый лексический состав, а также история и культура узбекского народа с применением современных педагогических методов.