O‘zbekiston-Ozarbayjon: tarixiy va boqiy hamkorlik
O‘zbekiston va Ozarbayjon xalqlarining ilm-fani, qadriyatlari, tili va adabiyoti, san’ati va madaniyati uyg‘un o‘zanlarda shakllanib, rivojlanib kelgan. O‘zbekistonda Nizomiy Ganjaviy, Muhammad Fuzuliy asarlari qanchalik sevib o‘rganilsa, Ozarbayjonda Alisher Navoiy dahosiga munosabat milliy iftixor darajasiga ko‘tarilgan.
Toshkentda Haydar Aliyev nomidagi Ozarbayjon madaniyat markazi faoliyati yo‘lga qo‘yilganligi, Ozarbayjonning Fuzuliy shahrida Mirzo Ulug‘bek nomidagi maktabning qurilishi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining bir guruh Ozarbayjon Respublikasi fuqarolarini, Ozarbayjon Respublikasi Prezidentining bir guruh O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini taqdirlash to‘g‘risidagi Farmonlari, so‘nggi 7 yilda 70 dan ortiq yuqori darajadagi uchrashuv o‘tkazilganligi do‘stlik rishtalarining mustahkamlanib borayotganiga dalolatdir.
2024-yilning 22–23-avgust kunlari Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Alievning O‘zbekistonga davlat tashrifi davomida har ikki Prezidentning siyosiy irodasi tufayli mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar strategik sheriklikdan ittifoqdoshlik darajasiga ko‘tarildi. Ushbu tarixiy hujjat nafaqat iqtisodiy-ijtimoiy, balki madaniy-gumanitar aloqalarning rivojida ham yangi bosqichni boshlab berdi. Jumladan, joriy yilning 13-sentabr kuni qadimiy Ganja shahrida Ozarbayjon Milliy ilmlar akademiyasi Nizomiy nomidagi adabiyot instituti va uning Ganja bo‘limi, Ganja shahar hokimiyati va Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti tomonidan «Turk dunyosining Ozarbayjon-O‘zbekiston modeli» mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi. Mazkur nufuzli konferensiyada so‘z olgan Ozarbayjon Milliy ilmlar akademiyasi Muhammad Fuzuliy nomidagi qo‘lyozmalar instituti direktori, akademik Teymur Karimli, Ozarbayjon Milliy ilmlar akademiyasi Ganja bo‘limi rahbari, akademik Fuad Aliyev O‘zbekiston bilan hamkorlikning tobora jadallashishi har sohada ijobiy natijalar berayotganini va ushbu konferensiya ham turkiy dunyoda alohida mavqega ega bo‘lgan O‘zbekiston – Ozarbayjon munosabatlarining yangi modelini ishlab chiqishiga xizmat qilishini ta’kidladilar.
![]() | ![]() | ![]() |
Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti rektori, akademik Shuhrat Sirojiddinov ma’ruzasida o‘zbek va ozar xalqlarining ildizlarini mushtarak chinorlarga qiyoslab, azaldan do‘st-birodar bo‘lgan xalqlarning bugungi tahlikali zamonda yana qayta topishishi, umumiy maqsadlar yo‘lida qo‘lni qo‘lga berib olg‘a intilishi nihoyatda muhim ekaniga urg‘u qaratdi. O‘zbek va ozar xalqlarining farovon hayoti uchun amalga oshirilayotgan islohotlarni odamlarga to‘g‘ri yetkazishni istiqboldagi dolzarb vazifa sifatida qayd etdi.
Ilmiy-amaliy anjumanda «Ozarbayjon – O‘zbekiston munosabatlarining turk dunyosidagi ahamiyati» mavzusida ma’ruza qilgan tarix fanlari bo‘yicha falsafa doktori Samira Qosimova O‘zbekistonni Ozarbayjonning hududiy yaxlitligini doimiy ravishda qo‘llab-quvvatlayotgan ishonchli ittifoqdosh deb atadi. Tarix fanlari bo‘yicha falsafa doktori Nargiz Rasulova “Ozarbayjon – O‘zbekiston hamkorligining istiqbollari” mavzusidagi ma’ruzasida 2025-yilda mamlakatlarimiz o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini keng nishonlash maqsadida tadbirlar dasturi hamda Idoralararo muloqot va almashinuvlar rejasining tasdiqlanishi hamkorlik darajasini yuqori sur’atlarda taraqqiy toptirishini qayd etdi.
Anjumanda Ozarbayjon oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilingan talabalar ham ishtirok etdi. Ularga o‘zbek va ozar xalqlari qadim-qadimdan bir-biriga ko‘makdosh bo‘lgani, kelajak avlodlar bugungi muvafaqqiyatli hamkorlikni yanada mustahkamlashi zaruriyati haqida alohida yo‘nalishlar berildi. Ushbu konferensiyaning tarixiy ahamiyatini o‘zlari tahsil oladigan oliy o‘quv yurtida tengdoshlariga yetkazish vazifasi topshirildi.
Konferensiya doirasida Ozarbayjon Milliy ilmlar akademiyasi Ganja bo‘limida universitetimizning Alisher Navoiy nomidagi o‘zbek tili va madaniyati markazi ochildi. Ushbu markaz nafaqat zamonaviy ilmiy-pedagogik faoliyat markazi, balki Alisher Navoiyning boy adabiy merosini ko‘rgazmali tarzda aks ettiruvchi miniatyuralar bilan bezatilgan. Markazga universitetimiz tomonidan 300 ga yaqin o‘zbek tilidagi badiiy, ilmiy asar topshirildi. Markazga tashrif buyuruvchilar o‘zbek xalqining tarixi, madaniyati, hazrat Navoiyning ijodiy merosi bilan tanishishlari mumkin. Bu maskanning asosiy vazifasi ikki xalq olimlarini birlashtirishdan tashqari barcha qiziquvchilarga O‘zbekistonning tarixi, madaniyati, bugungi kuni, siyosiy va ijtimoiy hayoti haqida ma’lumotlar berish hamdir. Markaz faoliyatini samarali yo‘lga qo‘yish uchun unda tashkil etiladigan tadbirlar va amaliy mashg‘ulotlarga ozarbayjonlik talabalar va o‘quvchilarni keng miqyosda jalb etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Markazning ochilish marosimida so‘z olgan Nizomiy Ganjaviy markazi direktori Alimuxtor Muxtorov «O‘zbekiston – Ozarbayjon, bir vujuddagi ikki jon», deya davlatlarimiz o‘rtasidagi samimiy muloqotlar abadiy bo‘lishiga tilak bildirdi.
Konferensiya ishi va markazning ochilish marosimi ozarbayjon olimlari bilan yanada yaqin tanishish, yangi ilmiy g‘oyalarni muhokama qilish va kelgusi rejalarni belgilash uchun yaxshi imkoniyat bo‘ldi.

Узбекистан – Азербайджан: историческое и вечное партнёрство
На протяжении веков наука, ценности, язык и литература, искусство и культура узбекского и азербайджанского народов формировались и развивались в едином созвучном пространстве. В Узбекистане с глубоким уважением и любовью изучаются произведения Низами Гянджеви и Мухаммеда Физули, тогда как в Азербайджане отношение к гению Алишера Навои возведено в ранг национальной гордости.
Ярким свидетельством укрепления дружественных связей между двумя странами являются деятельность Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева в Ташкенте, строительство школы имени Мирзо Улугбека в городе Физули, указы Президентов Узбекистана и Азербайджана о награждении граждан обеих стран, а также проведение более 70 встреч на высоком уровне за последние семь лет.
22–23 августа 2024 года в ходе государственного визита Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Узбекистан благодаря политической воле лидеров двух государств двусторонние отношения были подняты с уровня стратегического партнёрства до уровня союзничества. Этот исторический шаг открыл новый этап не только в социально-экономическом, но и в культурно-гуманитарном сотрудничестве.
В частности, 13 сентября текущего года в древнем городе Гянджа по инициативе Института литературы имени Низами Национальной академии наук Азербайджана и его Гянджинского отделения, хокимията города Гянджа и Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои была проведена международная научно-практическая конференция на тему «Азербайджано-узбекская модель тюркского мира».
![]() | ![]() | ![]() |
Выступившие на конференции директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАН Азербайджана, академик Теймур Каримли, а также руководитель Гянджинского отделения НАН Азербайджана, академик Фуад Алиев отметили, что динамично развивающееся сотрудничество с Узбекистаном приносит позитивные результаты во всех сферах, а данная конференция способствует формированию новой модели отношений Узбекистана и Азербайджана, занимающих особое место в тюркском мире.
Ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, академик Шухрат Сирожиддинов в своём докладе сравнил исторические корни узбекского и азербайджанского народов с единым могучим чинаром и подчеркнул исключительную важность их повторного сближения в условиях современных глобальных вызовов, объединения усилий ради общих целей. Он также отметил необходимость донесения сути проводимых реформ до широких слоёв населения как одну из актуальных задач на перспективу.
С докладом «Значение азербайджано-узбекских отношений в тюркском мире» выступила доктор философии по историческим наукам Самира Касымова, назвав Узбекистан надёжным союзником, последовательно поддерживающим территориальную целостность Азербайджана. В свою очередь, доктор философии по историческим наукам Наргиз Расулова в докладе «Перспективы сотрудничества Азербайджана и Узбекистана» подчеркнула, что утверждение программы мероприятий, посвящённых 30-летию установления дипломатических отношений в 2025 году, а также Плана межведомственного диалога и обменов придаст сотрудничеству новый высокий импульс.
В работе конференции приняли участие и студенты, обучающиеся в высших учебных заведениях Азербайджана. Им было особо подчеркнуто, что узбекский и азербайджанский народы с древних времён поддерживали друг друга, а будущие поколения должны ещё более укреплять достигнутый уровень сотрудничества. Студентам было поручено донести историческое значение данной конференции до своих сверстников.
В рамках конференции в Гянджинском отделении Национальной академии наук Азербайджана был открыт Центр узбекского языка и культуры имени Алишера Навои при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы. Центр стал не только современным научно-педагогическим пространством, но и культурным очагом, украшенным миниатюрами, отражающими богатое литературное наследие Алишера Навои. Университет передал в фонд центра около 300 художественных и научных изданий на узбекском языке.
Посетители центра получают возможность ознакомиться с историей и культурой узбекского народа, а также с творческим наследием Алишера Навои. Основной задачей центра является не только объединение учёных двух стран, но и предоставление широкой аудитории информации об истории, культуре, современной общественно-политической жизни Узбекистана. Стороны договорились о широком привлечении азербайджанских студентов и учащихся к мероприятиям и практическим занятиям, проводимым в центре.
Выступая на церемонии открытия, директор Центра Низами Гянджеви Алимуктар Мухтаров отметил: «Узбекистан и Азербайджан — две души в одном теле», выразив уверенность в вечности искренних и дружественных отношений между нашими государствами.
Работа конференции и открытие центра стали важной площадкой для углубления научных контактов, обсуждения новых идей и определения перспектив дальнейшего сотрудничества.