Turkiyaning Bursa shahridagi Alisher Navoiy nomidagi o‘zbek tili va madaniyati markazi
2024-yilning 8-fevral kuni Turkiyaning qadimiy Bursa shahridagi Uludag‘ universitetida Alisher Navoiy nomidagi O‘zbek tili va madaniyati markazining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Markazning tantanali ochilish marosimida so‘z olgan Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti rektori, akademik Shuhrat Sirojiddinov barcha marosim ishtirokchilarini tarixiy voqea bilan qutlab, ushbu markaz O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Jumhuriyati Prezidenti Rejeb Toyyib Erdo‘g‘an tashabbusi bilan ochilayotganini qayd etdi.
Ochilish marosimida TURKSOY vakillari, Bursa Uludag‘ universiteti rektori Ferudun Yilmaz, Turkiya Milliy ta’lim vazirining o‘rinbosari Jelile Eren O‘kten, Turkiyadagi O‘zbekiston elchisining siyosiy ishlar maslahatchisi Avazbek Hojimetov, butun dunyodan yig‘ilgan atoqli navoiyshunos va turkolog olimlar, yosh tadqiqotchilar ishtirok etdi.
Bu markaz qadimiy va zamonaviy turkiy tillar, turkiy xalqlar adabiyoti bo‘yicha ilmiy tadqiqotlar olib boruvchi yosh olimlar, tarixchilar, etnograflar uchun kerakli zaruriy manbalar bilan ta’minlanadi. Qolaversa, markaz ikki universitet o‘rtasida o‘qituvchilar va talabalarning o‘zaro tajriba almashinuvi uchun ham xizmat qiladi. Shuningdek, bu yerda turk qardoshlarimiz, Turkiya yoshlari O‘zbekiston haqida, uning tarixi, buguni va ertasi xususida keng ma’lumot olishlari uchun barcha imkoniyatlar yaratiladi. Bir so‘z bilan aytganda, markaz ramziy ma’noda Alisher Navoiy orzu qilgan birlashuv g‘oyasining amaldagi bir ko‘rinishi bo‘ladi, deyish mumkin.
Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti tomonidan ushbu markazga 200 dan ortiq ilmiy, badiiy va ommabop kitoblar, o‘zbek milliy amaliy san’at buyumlari, cholg‘u asboblari sovg‘a qilindi.
Ushbu markazning tashkil etilishi ikki davlat rahbarlarining yakdil tashabbusi bilan amalga oshirildi. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 12-yanvardagi “Xorijiy davlatlarda O‘zbekiston tarixi va madaniyati, o‘zbek tili va adabiyotini o‘rganishni keng targ‘ib qilish orqali turistlar oqimini ko‘paytirish hamda mamlakatimiz nufuzini yanada oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-19 son Qarorida ham ushbu vazifa alohida qayd etilgan.
Ushbu markazda bundan buyon muntazam ravishda O‘zbekiston madaniyati kunlari o‘tilajagi, o‘zbekistonlik olimlarning ma’ruzalari tashkil etilishi, o‘zbek shoirlari, yozuvchilari, san’at vakillarining uchrashuvlari o‘tkazilishi, shuningdek, Yangi O‘zbekistonning buguni va istiqboli haqida turli ma’ruzalar tashkil etilishiga kelishib olindi. Markaz ikki mamlakat o‘rtasidagi madaniyatlarni yaqinlashtirish, ta’lim muassasalarining o‘zaro tajriba almashishida ham muhim o‘rin tutishi har ikki mamlakat vakillari tomonidan ta’kidlandi va bunday ezgu tashabbuslar ma’qullandi.

Центр узбекского языка и культуры имени Алишера Навои в городе Бурса (Турция)
8 февраля 2024 года в древнем городе Бурса (Турецкая Республика), в Университете Улудаг, состоялась торжественная церемония открытия Центра узбекского языка и культуры имени Алишера Навои. Выступая на церемонии, ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, академик Шухрат Сирожиддинов, поздравил участников с этим историческим событием и отметил, что открытие центра осуществляется по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана.
В церемонии открытия приняли участие представители организации ТЮРКСОЙ, ректор Университета Улудаг города Бурса Ферудун Йылмаз, заместитель министра национального образования Турции Джелиле Эрен Октен, советник по политическим вопросам Посольства Республики Узбекистан в Турции Авазбек Хожиметов, а также ведущие навоиведы, тюркологи и молодые исследователи, прибывшие из разных стран мира.
Центр будет обеспечен необходимыми научными и учебными ресурсами для молодых учёных, историков и этнографов, занимающихся исследованиями в области древних и современных тюркских языков, а также литературы тюркских народов. Кроме того, он станет важной площадкой для обмена опытом между преподавателями и студентами двух университетов. Центр также создаёт широкие возможности для турецкой молодёжи и представителей братского турецкого народа глубже познакомиться с историей, настоящим и будущим Узбекистана.
В символическом смысле данный центр можно рассматривать как практическое воплощение идеи единства, о которой мечтал великий поэт и мыслитель Алишер Навои.
Ташкентский государственный университет узбекского языка и литературы имени Алишера Навои передал центру более 200 научных, художественных и научно-популярных изданий, а также образцы узбекского национального прикладного искусства и музыкальные инструменты.
Создание центра стало результатом единой инициативы лидеров двух государств. В частности, данная задача была отдельно обозначена в Постановлении Президента Республики Узбекистан № ПҚ-19 от 12 января 2024 года «О дополнительных мерах по дальнейшему повышению международного авторитета Узбекистана и увеличению туристического потока путём активного продвижения за рубежом истории и культуры Узбекистана, узбекского языка и литературы».
Стороны договорились о том, что в дальнейшем на базе центра на регулярной основе будут проводиться Дни культуры Узбекистана, лекции узбекских учёных, творческие встречи с поэтами, писателями и деятелями искусства, а также мероприятия, посвящённые современному развитию и перспективам Нового Узбекистана. Было особо отмечено, что центр сыграет важную роль в сближении культур двух стран и развитии взаимного обмена опытом между образовательными учреждениями, а подобные благие инициативы получили полную поддержку с обеих сторон.