O‘sh davlat universiteti Alisher Navoiy nomidagi o‘zbek tili va madaniyati markazi
2023-yil  4-oktyabrda Qirg‘iz Respublikasining O‘sh davlat universitetida  Alisher Navoiy nomidagi O‘zbek tili va madaniyati markazi tashkil qilindi.  Ushbu markaz Qirg’iz Respublikasida o‘zbek xalqining tarixi, madaniyati, urf-odatlari, an’ana va qadriyatlarini o‘zbek tili kurslarini tashkil etish orqali targ‘ib etish, shuningdek, ikki davlat xalqlari madaniyatlarini yaqinlashtirish singari muhim vazifalarni ko’zlagan.  Bundan tashqari markazda O‘zbekistonda olib borilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, dolzarb mavzularda ma’ruzalar, turli konferensiya va seminarlar, O‘zbekiston madaniyati kunlari o‘tkaziladi.
Markaz ochilishida Qirg‘iziston Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi M. Jamanbayev O‘zbekiston Respublikasining Qirg‘iziston Respublikasidagi elchisi X.M. Mirzahidov, O‘zbekiston oliy ta’lim, fan  va innovatsiyalar vaziri mutasaddilari, Qirg‘izistonning ta’lim va fan ministri o‘rinbosari U.A. Usekov Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti rektori Sh. Sirojiddinov, O‘sh davlat unversiteti rektori K. Kojobekov va boshqalar qatnashishdi.
Ma’lumki, O‘sh viloyatida o‘zbeklar aholining qariyb 48 foizini tashkil etadi. Bu millatdoshlarimiz o‘zbek tili va adabiyoti bilan yaxshi tanishlar, ammo ularga ko‘proq imkoniyat yaratish, qolaversa o‘zbek tili va madaniyatiga qiziquvchi ko‘p sonli ziyolilarning talablarini ham inobatga olgan holda ushbu markazni tashkil etildi.
Ushbu markazni ochishdan maqsad  O‘zbek tili va madaniyati nufuzini oshirish  hamda o‘zbek va qirg‘iz xalqlarining millatlararo muloqot madaniyatini o‘zaro hurmat va bag‘rikenglik, birodarlik rishtalari asosida mustahkamlashdan iborat.
Qirg‘iziston fuqarolarining o‘zbek tilida muloqat qila olishlari uchun  kasbiy va lingvistik bilimlarni oshirish ham ushbu markazning vazifalaridan biridir. Buning uchun esa:
Qirg‘iziston fuqarolariga o‘zbek tilida o‘quv jarayonini tashkil qilish ,
O‘quv rejasi va o‘quv dasturini tuzish ,
O‘zbek tilidagi darslik, adabiyotlar bilan ta’minlash ,
O‘zbek tilidan o‘quv qo‘llanmalar (chet ellik fuqarolar uchun ) yaratish,
O‘zbek xalqining turli an’anaviy bayramlarini o‘tqazish.
Kelajakda bu kabi targ‘ibotlar Qirg‘iziston va O‘zbekiston o‘rtasida ta’lim, fan va madaniyat sohasi hamda an’analarimizning o‘zaro uyg‘unlashuviga xizmat qilishiga ishonamiz.
Markaz tomonidan o‘tkazilgan tadbirlar:
2023 -yil 26- oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasining O‘sh shahridagi Bosh konsulxonasi  bilan hamkorlikda “Til yashasa , millat yashaydi “ mavzusida tadbir o‘tkazildi. Tadbir ToshDO‘TAU rektori Sh.S.Sirojiddinovning tabrik so‘zi bilan ochildi. O‘sh davlat universiteti tashqi aloqalar prorektori K.Sh.Attokurov, O‘zbekistonning O‘sh shahridagi vitse-konsuli  F.M.Usmanov, Qirg‘izistoning janubiy hududi bo‘yicha o‘zbek milliy-madaniy markazi o‘rinbosari A.Y.Atajanov  va boshqalar ishtirok etdi. Mazkur tadbirda o‘zbek va qirg‘iz tillarida she’rlar, qo‘shiq va kuylar talabalar tomonidan ijro etildi.
2024 –yil 8- fevral kuni O‘sh davlat unversitetining 85-yilligiga bag’ishlab “Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur – millatlararo do‘stlik va madaniyat elchisi’’ mavzusida kecha o‘tqazildi . Kechada ikki buyuk shoir ijodiga yuksak baho berildi, ular ijodidan g‘azallar, kuy va qo‘shiqlar ijro etildi.
2024-yilning 12-dekabr kuni Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universitetida tashkil etilgan Qirg‘iz tili va madaniyati markazi tashabbusi bilan  buyuk yozuvchi va jamoat arbobi Chingiz Aytmatov tavalludining 95 yilligi munosabati bilan adabiy kecha tashkil etildi.
2024-yilning 24-aprel kuni Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universitetida tashkil etilgan  Chingiz Aytmatov nomidagi Qirg‘iz tili va madaniyati markazi va Oʻsh davlat universiteti hamkorlikda “Do‘stlik, madaniyat va adabiy aloqalar markazi” mavzusidagi tadbir tashkil etildi.

Центр узбекского языка и культуры имени Алишера Навои при Ошском государственном университете
4 октября 2023 года в Ошском государственном университете Кыргызской Республики был открыт Центр узбекского языка и культуры имени Алишера Навои. Основной целью данного центра является популяризация истории, культуры, традиций, обычаев и духовных ценностей узбекского народа в Кыргызстане посредством организации курсов узбекского языка, а также укрепление культурного сближения между народами двух государств. Кроме того, на базе центра проводятся лекции на актуальные темы, посвящённые социально-экономическим реформам, реализуемым в Республике Узбекистан, а также различные конференции, семинары и Дни культуры Узбекистана.
В церемонии открытия центра приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Кыргызской Республики в Республике Узбекистан М. Жаманбаев, Посол Республики Узбекистан в Кыргызской Республике Х. М. Мирзахидов, представители Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, заместитель министра образования и науки Кыргызской Республики У. А. Усеев, ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, академик Ш. С. Сирожиддинов, ректор Ошского государственного университета К. Кожобеков и другие официальные лица.
Известно, что в Ошской области узбеки составляют около 48 процентов населения. Несмотря на то что представители узбекской общины хорошо знакомы с узбекским языком и литературой, создание центра направлено на расширение возможностей для их дальнейшего развития, а также на удовлетворение растущего интереса к узбекскому языку и культуре со стороны широкой интеллигенции региона.
Целью создания центра является повышение престижа узбекского языка и культуры, а также укрепление межнационального диалога между узбекским и кыргызским народами на основе взаимного уважения, толерантности и братских связей.
Одной из важных задач центра также является повышение профессиональных и лингвистических компетенций граждан Кыргызской Республики, желающих свободно общаться на узбекском языке. В этой связи центром предусмотрены следующие направления деятельности:
организация учебного процесса по изучению узбекского языка для граждан Кыргызстана;
разработка учебных планов и образовательных программ;
обеспечение учебниками и литературой на узбекском языке;
подготовка учебных пособий по узбекскому языку для иностранных граждан;
проведение традиционных национальных праздников узбекского народа.
Ожидается, что подобные инициативы в перспективе будут способствовать дальнейшему развитию сотрудничества между Кыргызстаном и Узбекистаном в сферах образования, науки и культуры, а также гармонизации общих традиций и духовных ценностей.
Мероприятия, проведённые центром
26 октября 2023 года совместно с Генеральным консульством Республики Узбекистан в городе Ош было проведено мероприятие на тему «Пока жив язык — жив народ». Торжественное открытие мероприятия состоялось с приветственного слова ректора Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Ш. С. Сирожиддинова. В мероприятии приняли участие проректор по внешним связям Ошского государственного университета К. Ш. Аттакуров, вице-консул Республики Узбекистан в городе Ош Ф. М. Усманов, заместитель руководителя Узбекского национально-культурного центра южного региона Кыргызстана А. Й. Атажанов и другие гости. В рамках мероприятия студенты исполнили стихотворения, песни и музыкальные произведения на узбекском и кыргызском языках.
8 февраля 2024 года, в рамках празднования 85-летия Ошского государственного университета, была проведена литературно-музыкальная встреча на тему «Алишер Навои и Захириддин Мухаммад Бабур — послы межнациональной дружбы и культуры». В ходе вечера было отмечено великое значение творчества двух выдающихся поэтов, прозвучали газели, музыкальные композиции и песни по их произведениям.
12 декабря 2024 года по инициативе Центра кыргызского языка и культуры, созданного при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, была организована литературная встреча, посвящённая 95-летию со дня рождения великого писателя и общественного деятеля Чингиза Айтматова.
24 апреля 2024 года Центр кыргызского языка и культуры имени Чингиза Айтматова при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои совместно с Ошским государственным университетом провёл мероприятие на тему «Центр дружбы, культуры и литературных связей».